Czy możliwe, że to już przekwitanie?

Od 28 grudnia nie mam miesiączci. Robiłam 4 testy każdy był ujemny. Czy mogę już przekwitać?

Redakcja abcZdrowie

Witam, stopniowy spadek hormonów kobiety mogą odnotowywać już po 40. roku życia. Zaburzenia miesiączkowania średnio pojawiają się koło 45. roku życia – przekwitanie to okres od pełnej dojrzałości kobiety aż do starości – najczęściej określa się jako widełki okres 45-55 lat. W tym czasie pojawia się ostatnie krwawienie miesięczne, zaś na około 6 lat przed tym wydarzeniem – symptomy zwiastujące je. Mam tu na myśli: zaburzenia hormonalne, zmiany w obrębie długości cyklu, owulacji i samego krwawienia. Niejednokrotnie towarzyszą im dolegliwości takie jak: uderzenia gorąca, drażliwość, bóle głowy, czyli tzw. klimakterium. Szczegóły oraz opis innych symptomów znajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-menopauzy. Niewykluczone zatem, że jeśli dotychczas nie zaobserwowała Pani nic niepokojącego w miesięcznym cyklach, to jest to początek menopauzy. Sugeruję zacząć od wykonania testu menopauzalnego – wykrywa on hormon FSH – folikulotropowy. Wraz z rozpoczęciem okresu menopauzalnego spada poziom estrogenów we krwi na rzecz FSH. Można również w laboratorium wykonać badanie z krwi na oznaczenie poziomu FSH oraz estrogenów. Szczegółowo o badaniach pisze nasz ekspert w odpowiedzi na pytanie internautki, zachęcam do zapoznania się: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-badania-wykonac-aby-sprawdzic-czy-wchodze-w-okres-menopauzy. Proszę pamiętać, że brak miesiączki w Pani przypadku nie jest jednoznaczny z menopauzą – szereg nieprawidłowości może być przyczyną braku miesiączki – zatem sugeruję konsultacje ginekologiczne. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.