Czy możliwe żeby wynik podczas badania krzywej cukrowej wyszedł fałszywie dodatni na czczo?

Czy mozliwe zeby wynik podczas badania krzywej cukrowej wyszedl falszywie dodatni na czczo? Mialam badanie obciazenia glukoza w 27 tygodniu ciazy... wyniki wyszly 102 na czczo i po obciazeniu 75mg glukozy po 1h 145 po 2h 82 Odrazu zapytano mnie czy bylam napewno na czczo... na czczo bylam ale ok godz 23 dzien przed badaniem zjadlam dwie nektaryny a ok polnocy jogurt wanilia-jablko... o godz 8 rano czyli 8h po tym jogurcie i niespelna 9h od nektaryn mialam pobierana pierwszy raz krew... kiedy o tym powiedzialam skrzywili sie i powiedzieli ze moze byc to powod tego wysokiegi wyniku na czczo ale dali skierowanie do diabetologa... U diabetologa cukier na czczo 92 (dzien wczesniej zjadlam garsc borowek)... dostalam glukometr i odrazu chcieli dawac insuli e na czczo ale wyprosilam sama kontrole na poczatek... teraz 3 dzien jem wszystko bez zadnej diety jak zawsze jedyne co zmienilam to noe jem wieczorem owocow a np kanapke czy warzywa... cukry mimo ze jem wszystko wzorowe i na czczo ok 89 max i po posilkach nawet jak to obfite sniadanie 2 kromki na bogato plus kawa z mlekiem i cukrem czy 2 kromki na bogato plus sok marcbwiowy z miodem plus szklanka mleka wychodza 103-105 godzine po posilku... czy to mozliwe zeby przez te owoce i jogurt wyszedl mi w dniu testu na czczo podwyzszony wynik a tak naprawde problem cukrzycy ciazowej nie istnial? Z gory dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam!

Lek. Paweł Szadkowski

Jak najbardziej owoce spożyte ok godziny 23 i jogurt wpłynęły na wyniki. Na czczo oznacza 12h przerwy od ostatniego posiłku. Wieczorem przed badaniami należy zjeść lekką kolację np. około 19 i potem już nic do rana do badania. Wiem, że w ciąży może być to trudne, ale niestety tylko wtedy wyniki będą wiarygodne. Proszę oczywiście kontrolować swoją dietę.