Czy można zajść w ciążę poprzez dotykanie penisa?

Witam! Czy poprzez dotykanie przez partnerkę penisa, a później zakładanie przez nią prezerwatywy może doprowadzić do zapłodnienia? Ile minut żyją plemniki? W czasie owulacji 14. dnia. Kiedy jest największe ryzyko zajścia w ciążę? Czasem w czasie kąpieli wydziela się płyn u partnera. Czy jest możliwość zapłodnienia?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Do zapłodnienia może dojść w wyniku dostania się nasienia do pochwy w okresie płodnym cyklu partnerki. Okres płodny to kilka dni poprzedzających i jeden dzień po owulacji, która ma miejsce około 14. dnia cyklu u kobiet (dotyczy to kobiet, których cykl ma 28 dni). Samo zakładanie prezerwatywy czy dotykanie członka przez kobietę nie prowadzi do poczęcia. Plemniki żyją poza drogami rodnymi kobiety bardzo krótko - nie ma możliwości, by np. nasienie pozostawione na pościeli spowodowało zapłodnienie. Wspólna kąpiel również nie grozi zapłodnieniem, jeśli nie dojdzie do stosunku z ejakulacją w pochwie lub ewentualnie przeniesienia większej ilości nasienia ręką głęboko do pochwy.

Pozdrawiam serdecznie!