Czy można zajść w ciążę z jednym jajnikiem?

Mam 30 lat. Własnie dostałam skierowanie do szpitala na usunięcie torbieli. Jeszcze nie wiadomo jakiego typu ona jest. Badanie ca 125 pierwszym razem wykazało 22.8 a norma jest do 35. Czy jeżeli mi usuną jajnik, to czy będę mogła zajść w ciążę? I mam pytanie jeszcze - ile trwa rekonwalescencja po usunięciu torbiela? Po jakim czasie można starać się o dziecko?
30 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nawet jeśli konieczne będzie usunięcie jajnika, zachowa Pani płodność dzięki drugiemu. Powrót do formy po operacji może trwać różnie długo - zależy to głównie od tego, czy będzie to operacja klasyczna (laparotomia) czy też laparoskopowa. W tym drugim przypadku dojdzie Pani do siebie z pewnością dużo szybciej, natomiast jeśli będzie Pani miała laparotomię, to może Pani przez kilka dni odczuwać silny ból brzucha, szczególnie podczas pionizacji. Jak tylko całkiem się Pani zregeneruje, możliwe będą starania o ciążę - dokładniej poinformuje Panią o tym Pani lekarz prowadzący, który będzie Panią badał.

Pozdrawiam serdecznie!