Torbiel na jajniku i podwyższony Test Roma a laparoskopia i starania o dziecko

Torbiel na jajniku i podwyższony Test Roma a laparoskopia i starania o dziecko Witam, lekarz stwierdził w USG torbiel na lewym jajniku o wym. 30x28 mm (gładkościenna hypoechogeniczna). Trzon macicy wyprostowany, nierówny zarys, niejednorodna echogeniczność o wym. AP33 mm i długości 44,9mm (tworzy się mięśniak w dnie trzony macicy). Endometrium 6.0mm, równy zarys. Jajnik prawy o wym. 28x18 mm o prawidłowej echogeniczności z obecnymi pęcherzykami. Zatoka Douglasa wolna. Badanie w 8 dc. Test Roma (w 22 dc) - CA 125 - 30,7 U/ml (norma <35), HE4 - 64,3 (norma < 70 pmol/l, algorytm ROMA 13,33 % Lekarz wysyła mnie na laparoskopię żeby usunąć torbiel. Uważa, że ROMA oznacza wysokie ryzyko raka jajnika. Mam 44 lata, chciałabym mieć jeszcze dziecko. Obawiam się czy laparoskopia nie utrudni zajścia w ciążę. Jakie jest ryzyko raka? - czy test Roma faktycznie jest podwyższony, przecież CA 125 i HE4 są w normie - mam problemy z zatokami - czy to może powodować podwyżenie testu ROMA - czy torbiel może się wchłonąć (w 2017 roku miałam torbiel na prawym jajniku i po lekach (Primolut nor, Albothyl, Haxa tiab) się wchłonęła ale wtedy ROMA było 6,9% - czy są jakieś badania, które mogą potwierdzić lub wykluczyć raka - czy opisana torbiel może utrudnić zajście w ciąże Nie wiem co mam robić. Nie chcę iść na laparoskopię jeśli nie jest to absolutnie koniecznie i są inne możliwości diagnozy/leczenia. Będę wdzięczna za odpowiedź Agata

Szanowna Pani, laparoskopowe usunięcie torbieli nie musi mieć wpływu na płodność. Jeśli lekarz zaleca usunięcie chirurgiczne torbieli to radzę stosować się do zaleceń. Pozdrawiam