Czy muszę dokończyć opakowanie?

Zaczelam brać tabletki vines wzięłam 14 tabletek. Chcę przestać je brać, czy mogę zrezygnować już i jakie będą konsekwencje? Czy muszę dokończyć opakowanie? Chcec wynika z tego że występuje ciągle delikatne krwawienie I z przyczyn prywatnych
KOBIETA, 29 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

tabletki antykoncepcyjne można odstawić w dowolnym momencie. Należy się wówczas liczyć z utratą ochrony antykoncepcyjnej oraz ryzykiem nasilenia działań niepożądanych.

Z tego powodu ginekolodzy zalecają dokończenie opakowania i zrezygnowanie po przyjęciu wszystkich pigułek. Z różnych powodów czasem jednak nie ma wyjścia. Delikatne krwawienia, o których Pani wspomina, są normalne na początku przyjmowania tabletek. Zazwyczaj objawy te ustępują po trzech pierwszych miesiącach.

Inne pytania o odstawienie pigułek umieszczamy tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moge-odstawic-tabletki-przed-koncem-opakowania,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moge-sama-odstawic-tabletki-antykoncepcyjne,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moge-odstawic-tabletki-antykoncepcyjne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dzień dobry,

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych,w trakcie ich przyjmowania zawsze jest możliwe . Jednakże lekarze i farmaceuci nie zalecają takiej praktyki. Najlepiej jest dokończyć opakowanie i kolejnego opakowania nie rozpoczynać.

Jeśli współżyła Pani w ciągu ostatnich 7 dni warto tabletki antykoncepcyjne z tego opakowania przyjmować dalej.

Proszę pamiętać,że mogą wystąpić niektóre objawy związane z odstawieniem leku,np.: zmiany nastroju, zaburzenia cyklu menstruacyjnego (opóźnienie miesiączki, nieregularność lub brak okresu), pogorszenie stanu skóry i włosów...

Aby gospodarka hormonalna wróciła do stanu przed przyjmowaniem leków potrzebuje 4-6 miesięcy żeby się odbudować. Nowej generacji antykoncepcja nie blokuje płodności przez czas regeneracji organizmu,także już w pierwszym cyklu po odstawieniu leków moze dojść do zapłodnienia.

https://www.google.com/amp/s/portal.abczdrowie.pl/plodnosc-po-odstawieniu-tabletek%3famp=1

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.