Czy naczyniak powoduje taki ból?

Witam. Mam zdiagnozowanego naczyniaka o wielkości 3,5x2,5cm w trzonie S1. Od kilku dni mam ogromny ból kości krzyzowo-ogonowej. Ból jest całodobowy, nie przestaje boleć nawet podczas leżenia. Tabletki i maści przeciwbólowe nie pomagają. Czy owy naczyniak może mieć coś wspólnego z tym bólem? Ewentualnie do jakiego lekarza najlepiej należy sie zgłosić, oraz jakie badania wykonać?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

naczyniak kręgosłupa jest łagodną zmianą nowotworową, która zazwyczaj nie daje żadnych dolegliwości, a wykrywana jest przypadkowo w badaniach obrazowych takich jak MRI.

Natomiast są sytuacje, kiedy naczyniak faktycznie jest źródłem dolegliwości bólowych – a mianowicie wówczas, gdy rozrasta się, osiągając duże rozmiary. Może również uciskać zakończenia nerwowe, powodując silny ból czy zaburzenia czucia powierzchniowego – mówimy wówczas o stenozie.

Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/stenoza-kanalu-kregowego-przyczyny-objawy-leczenie.

Leczenie naczyniaka kręgosłupa, który jest źródłem bólu, może być zachowawcze, a gdy to nie daje rezultatu – niekiedy konieczne jest leczenie inwazyjne. W tym wypadku sugeruję konsultacje z neurologiem lub neurochirurgiem. Konieczne będzie także wykonanie badania MRI, jeśli nie było robione w ostatnim czasie.

Specjalista powinien ustalić na podstawie badania obrazowego, czy to właśnie naczyniak jest przyczyną Pani bólu pleców oraz dobrać odpowiednie leczenie.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/bole-kregoslupa-w-odcinku-ledzwiowym.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.