Czy owulacja następuje przed skokiem temperatury?

Test owulacyjny wskazal owulacje w 16 dc. Bole jajnikow, sluz wskazywaly na zblizajaca sie owulacje. Kochalismy sie w ten dzien i dzien po. Temperatura natomiast podskoczyla dopiero w 20 dc! Jak to jest w koncu? Czy to znaczy ze owulacja nastapila 1 daien przed skokiem temperatury? Czy przegapilam moment? Czy jest szansa ze sie udalo?
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Podniesiona temperatura świadczy o tym, ze owulacja już była - temperaturę podnosi progesteron - hormon wydzielany przez ciałko żółte - czyli pozostałość po pękniętym pęcherzyku Graffa. Rozumiem, ze mierzysz temperaturę regularnie i zgodnie z wszelkimi zasadami - to znaczy po co najmniej 6 godzinnym odpoczynku, zaraz po obudzeniu się, bez wstawania do wc, po termometr itp, zawsze o tej samej porze (różnica 15 min dozwolona) - tylko wtedy te pomiary można uznać za wiarygodne. Nie mniej jednak tam metoda nie jest dość skuteczna by jednoznacznie uznać ją za obiektywną w każdej sytuacji. W tym momencie szansa na ciążę istnieje.