Czy plamienia podczas stosowania krążka antykoncepcyjnego wpływają na ochronę antykoncepcyjną?

Jestem kobietą, mam 20 lat. Stosuję krążek antykoncepcyjny, ale występują u mnie plamienia/krwawienia. Współżyłam podczas tych plamień z partnerem bez dodatkowego zabezpieczenia. Chciałabym wiedzieć, czy mogły one obniżyć skuteczność krążka? Jutro, tzn. 30 lipca wyjmuję krążek. Czy mają prawo boleć mnie jajniki, zwiastując zbliżające się krwawienia z odstawienia?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Plamienia nie powinny obniżyć skuteczności krążka antykoncepcyjnego. Jeżeli plamienie będzie trwało dłużej niż tydzień lub zamieni się w intensywne krwawienie proszę udać się do swojego ginekologa. Ból jajników jest najprawdopodobniej efektem ubocznym stosowanej antykoncepcji hormonalnej. Pani jajniki nie "wiedzą" przecież, że za kilka dni wyjmie Pani krążek i nastąpi krwawienie z odstawienia.

Pozdrawiam serdecznie!