Czy po laparoskopii może pojawić się taki siniak?

Witam jestem 4 dni po laparoskopii ginekologicznej (usunięcie trobieli endometrionalnej) w miejsc u szycia zrobił się bardzo duży siniak, który zaczął dopiero boleć, ból jest promieniujący aż pod zebra i na cały bok. Czy jest to normalne i czy jest się czym martwić ? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

po zabiegach operacyjnych mogą pojawiać się zasinienia, do których zazwyczaj dochodzi na skutek uszkodzenia drobnego naczynia podskórnego. Takie siniaki znikają samoistnie maksymalnie w ciągu kilku tygodni.

Po laparoskopii ginekologicznej mogą także występować dolegliwości bólowe. Zdaniem naszego eksperta z zakresu chirurgii po laparoskopii ginekologicznej mogą nawet pojawiać się skurcze mięśni oraz ból barku. W takich sytuacjach stosuje się leczenie przeciwbólowe oraz rozkurczowe. Wraz z upływem czasu dolegliwości powinny się zmniejszyć.

Ważne, aby po operacji nie pozostawać zbyt długo unieruchomionym w łóżku. Przebywanie w pozycji leżącej może spowodować, że ból będzie utrzymywał się dłużej. Rośnie również ryzyko wystąpienia powikłań. Jeśli dolegliwości przybiorą na sile, proszę skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Podobne pytania znaleźć można pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bolesnosc-przepony-po-laparoskopii-ginekologicznej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-duzy-siniak-wokol-pepka-po-operacji-powinien-mnie-martwic,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/gojenie-rany-po-laparoskopii-ginekologicznej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.