Czy podczas terapii Izotekiem można pić herbaty ziołowe?

Czy można podczas terapii izotekiem pić herbaty ziołowe rumianek, pokrzywe, z czystkiem, melisę i brać witaminę d3 k2 Jakich produktów konkretnie nalezy szczególnie unikać?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Podczas kuracji lekiem Izotek niewskazane jest picie alkoholu. Należy ograniczyć tłuszcze oraz produkty bogate w witaminę A, np. suplementy diety, a także marchewkę czy dynię (tu więcej informacji, gdzie można znaleźć tę witaminę: https://portal.abczdrowie.pl/witamina-a). Z ziół należałoby unikać dziurawca.

Izotek to lek na receptę przepisywany na trądzik, w sytuacji, gdy zawiodły inne sposoby leczenia. Przyjmując go, oprócz odpowiedniej diety, należy pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej (kremy z wysokim filtrem), stosowaniu antykoncepcji (do 2 miesięcy po zakończeniu terapii) oraz zrezygnowaniu z przeciwtrądzikowych preparatów złuszczających.

Ze względu na to, że jest to silny lek, z ryzykiem wielu działań niepożądanych, w przypadku wątpliwości co do stosowania oraz diety, zachęcamy do kontaktu z lekarzem, który przepisał lek.

Zachęcamy również, by zapoznać się z podobnymi pytaniami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-podczas-brania-leku-izotek-moge-brac-rowniez-rutinoscorbin

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/mozliwosc-picia-herbaty-przy-kuracji-izotek

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.