Czy poprzez wywiad i badanie palpacyjne brzucha bez gastroskopii można zdiagnozować refluks?

Witam czy poprzez wywiad i badanie palpacyjne brzucha bez gastroskopi można zdiagnozować refluks zoladkowo przelykowy? Gastrolog stwierdził refluks tylko poprzez lekkie naciśnięcie brzucha w okolicy żołądka czyli w nadbrzuszu

C.horobę refluksową przełyku diagnozuje się w większości przypadków WYŁĄCZNIE na podstawie wywiadu i objawów. Jeśli objawy są nietypowe można wykonać 24 godzinną pH-metrię przełyku