Czy powinnam zrobić jakieś usg?

Dzien dobry. Mam przepuklinę kresy białej po cesarskim cięciu ( tylko jeden poród). Syn ma już 20 miesięcy. Słyszałam że powinna ona zniknąć do roku czasu i stąd pytanie czy może powinnam zrobić jakieś badania typu usg? Lekarz rodzinny powiedział mi że nic się z tym nie robi. Jednak ja czuję że mi to przeszkadza. Nawet ćwicząc nie mam wogole mięśnia. Chciałabym też zrzucić brzuch jednak nie wiem czy to przez to mogę mieć problem. Dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przepuklina kresy białej pojawia się w wyniku osłabienia mięśni brzucha i polega na uwypukleniu tkanek jamy brzusznej pod skórą na długości od mostka aż po spojenie łonowe. Choć nadal mówi się o tej dolegliwości zbyt mało, to wiadomo, że zwłaszcza kobiety po porodzie są narażone na przepuklinę kresy białej.

Ponieważ w niektórych sytuacjach może dojść do powikłań tego schorzenia, takich jak uwięźnięcie przepukliny, toteż leczenie jest nie tylko możliwe, ale nawet wskazane. Jeżeli po ciąży przepuklina nie ustąpi, oznacza to, że doszło do przerwania tkanek – wtedy konieczny jest zabieg.

W zależności od rozmiaru przepukliny możliwe jest wykonanie zabiegu chirurgicznego lub laparoskopowego. Więcej o objawach, a także zagrożeniu ze strony przepukliny kresy białej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-kresy-bialej-przyczyny-objawy-leczenie.

Sugeruję wykonanie USG jamy brzusznej oraz wizytę u chirurga, który oceni rozmiar i charakter przepukliny, a także poinformuje Panią o możliwościach leczenia. Więcej o zabiegu w wypowiedzi naszego eksperta na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przepuklina-kresy-bialej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.