Czy preejakulat może doprowadzić do zapłodnienia?

Witam Po 7 dniowym odstawieniu, zamiast rozpocząć nowy blister, spóźniłam się z wzięciem pierwszej tabletki z nowego blistra 3 dni a stosunek odbyłam w 5 dniu brania tabletek z nowego blistra . Tabletki przyjmuje już od ok 5 miesięcy, czy ostaniej ryzyko zajścia w ciąże bez wytrysku partnera ? Boje się o preejakulat czy może on doprowadzić do zapłodnienia

Redakcja abcZdrowie

Witam, raczej jest to mało prawdopodobne. Oczywiście lekarze ostrzegają, że w preejakulacie mogą znajdować się plemniki i w związku z tym należy brać pod uwagę niewielkie ryzyko zapłodnienia. Warto wiedzieć, że preejakulat, czyli bezbarwny płyn wydzielany podczas silnego podniecenia seksualnego, ma na celu stworzenie jak najbardziej dogodnych warunków dla plemników podczas wytrysku. Jednak cechą osobniczą jest jego ilość, a co za tym idzie – domniemana ilość plemników zawartych w nim. Niektórzy mężczyźni wydzielają niewielkie ilości preejakulatu, inni – dość pokaźne. Druga sprawa to same plemniki – często są bardzo słabe lub obumarłe. Więcej na ten temat pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/preejakulat-charakterystyka-wydzielanie-ryzyko-ciazy. Podsumowując, ryzyko wystąpienia ciąży jest minimalne, należy jednak wziąć je pod uwagę. Proszę również pamiętać o regularnym zażywaniu tabletek antykoncepcyjnych, a gdy z jakiegoś powodu stanie się inaczej – należy pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.