Czy rezonans pokazałby stwardnienie rozsiane?

Dzień Dobry, Choruję na nerwicę i w ostatnim czasie bardzo wmówiłem sobie, że choruję na Stwardnienie Rozsiane. Jest to na takim stopniu, że nie mogę sobie poradzić z tym. Przyjmuje obecnie - od psychiatry - 200mg pregabaliny. Byłem u neurologa, powiedziałem objawy, dwóch neurologów uznało, że jeżeli byłoby to Stwardnienie Rozsiane, to na rezonansie z kontrastem już wtedy by wyszło. O tyle mnie to stresuje, że rezonans był w lipcu 2022 czyli półtora roku temu. Czy faktycznie ewentualne SM by wyszło już wtedy? Potrzebuje się jakkolwiek uspokoić…
MĘŻCZYZNA, 26 LAT 4 miesiące temu

Dzień dobry.

Odpowiadając na Pańskie pytanie mam nadzieję, że uspokoję Pana obawy.

Głównym badaniem obrazowym, pozwalającym na wykrycie SM, jest rezonans magnetyczny głowy, mózgu oraz rdzenia kręgowego. Dzięki bardzo precyzyjnemu obrazowaniu, uwidacznia on obszary demielinizacji, czyli nerwy pozbawione mieliny. Zmiany te – określane mianem ognisk chorobowych – pojawiać się mogą w różnych lokalizacjach układu nerwowego, ale najbardziej typowe jest ich uwidocznienie w strefach podkorowych, okołokomorowych oraz podnamiotowych mózgowia, a także w obrębie rdzenia kręgowego.

Lekarz neurolog po zebranym wywiadzie oraz badaniu fizykalnym i wykonaniu odpowiedniej diagnostyce jest w stanie stwierdzić SM lub je podejrzewać.

Z Pana opisu wynika, że był Pan przebadany przez dwóch neurologów którzy nie potwierdzili zmian o charakterze SM a więc pozostaje im zaufać.

Dobrze było by porozmawiać na ten temat ze swoim lekarzem prowadzącym leczenie nerwicy lub z psychologiem klinicznym oraz w razie zaobserwowania niepokojących objawów klinicznych wskazana konsultacja neurologiczna.

Pozdrawiam

Mariusz Bek

Specjalista medycyny naturalnej

Naturoterapeuta

Dietetyk