Czy samowolne odstawienie tabletek antykoncepcyjnych jest groźne dla zdrowia?

Mam 23 lata. Okolo 2 lata temu Pani ginekolog stwierdzila u mnie zespol policystycznych jajnikow przypisala tabletki hormonalne ktore odstawilam po miesiacu ze wzgledu na okropne samopoczucie. Od wtedy nie bylam ani razu u ginekologa. Czy zagrazam swojemu zdrowiu nie robiac nic dalej w tym kierunku? Dodam ze lecze sie na niedoczynnosc tarczycy od okolo 5 lat.

Dzień dobry,

Obecnie (właściwie już od 2-3 lat) na zjazdach z endokrynologii ginekologicznej podkreśla się, że lekiem "celowanym" w PCOS jest metformina. Jeśli źle czuła się po antykoncepcji, warto udać się do endokrynologa, który oceni z jakim gestagenem brała Pani tabletki i ew. w razie konieczności zmieni Pani lek na lepiej tolerowany. Proszę na wizytę koniecznie zabrać wyniku usg ginekologicznego. W PCOS najważniejsze jest obniżenie poziomu androgenów oraz insuliny (większość kobiet ma insulinooporność). Jeśli ma Pani problem z nadwagą lub otyłością warto obniżyć masę ciała, jeśli mimo ćwiczeń i diety jest Pani trudno schudnąć, proszę sprawdzić insulinooporność - należy wykonać test OGTT "krzywą cukrową" z 75 g glukozy - badanie wykonuje Pani rano. Na czczo, po godzinie i dwóch od wypicia roztworu glukozy powinna Pani oznaczyć glukozę i insulinę (w sumie 3 oznaczenia (glukozy i insuliny). Niezwykle istotne jest, aby Pani przed testem nie zmieniała przez 3 dni dotychczasowej diety,a test wykonała rano po 8-12 h od ostatniego posiłku. Po wypiciu glukozy powinna Pani przez dwie godziny siedzieć, gdyż aktywność fizyczna w tym czasie sprawi, że test będzie niediagnostyczny. Wyniki proszę pokazać swojemu endokrynologowi/diabetologowi, który na ich podstawie zaleci Pani odpowiednie leczenie, dzięki czemu zredukowanie masy ciała będzie znacznie łatwiejsze.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych