Czy spożycie takiej ilości witamin w tak krótkim czasie jest bezpieczne dla zdrowia?

W ciągu ostatnich trzech dni zjadłam około 250 gram wątroby gęsiej. Właśnie sprawdziłam jej tabelę wartości odżywczych i okazuje się, że w stu gramach zawiera 900% dziennego zapotrzebowania na witaminę B12 i ok. 600% na witaminę A. Czy spożycie takiej ilości witamin w tak krótkim czasie jest bezpieczne dla zdrowia?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

witaminy są bardzo ważnymi elementami w prawidłowym funkcjonowaniu ludzkiego organizmu, jednak powiedzenie „co za dużo, to nie zdrowo” jest aktualne także w kwestii suplementacji. Tak jak Pan zauważył, wątroba gęsia jest bogata w różne witaminy (szczególnie z grupy B) i mikroelementy. Jednak należy tutaj odróżnić spożycie każdego produktu w formie surowej oraz poddanego obróbce termicznej. Witaminy są wrażliwe na wysoką temperaturę, która znacznie obniża ich zawartość i właściwość w pożywieniu.

Przedawkowanie witamin z grupy B jest w tym przypadku mało prawdopodobne z racji tego, że są one łatwo rozpuszczalne w wodzie, przez co ich nadmiar jest usuwany z organizmu razem z moczem.

Inaczej ma się sprawa z witaminą A, która jest rozpuszczalna w tłuszczach. Jej nadmiar odkłada się w tkance tłuszczowej i w wątrobie, a zbyt wysoki poziom może skończyć się zatruciem. Jednak wystąpienie hiperwitaminozy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach musi być poprzedzone długotrwałym ich przyjmowaniem w dawkach znacznie przekraczających dziennie zapotrzebowanie. Dlatego w tym szczególnym przypadku możemy wnioskować, że zwiększona ilość witamin w pożywieniu Pani nie zaszkodziła.

W poniższych materiałach może Pani znaleźć więcej interesujących informacji:

https://zywienie.abczdrowie.pl/surowa-watroba-z-gesi

https://portal.abczdrowie.pl/hiperwitaminoza-objawy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.