Czy stosując ten lek mogę dalej uprawiać sport?

Witam. Od 5 dni biore bisocard 2,5mg dziennie, na obniżenie ciśnienia. Czy stosując ten lek mogę dalej uprawiać sport, tj głównie siłownia, rowerek stacjonarny?
MĘŻCZYZNA, 29 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Dziękuję za pytanie zadane na naszym portalu.

Bisocard, zawierający substancję czynną bisoprolol, jest to beta-bloker. Wpływa na pracę serca i układ krążenia, zwalniając tętno i obniżając ciśnienie krwi. Dzięki temu znajduje zastosowanie w leczeniu nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca czy dławicy piersiowej.

Przyjmowanie Bisocardu może wiązać się z potrzebą pewnych ograniczeń dotyczącymi intensywności wykonywanych ćwiczeń. Beta-blokery, jak Bisocard, mogą wpływać na zdolność do wysiłku fizycznego spowalniając tętno, a to może sprawiać, że osiągnięcie wysokiej intensywności ćwiczeń staje się trudniejsze. Ponadto, mogą również maskować objawy hipoglikemii u osób z cukrzycą, warto mieć to na uwadze podczas intensywnego wysiłku fizycznego.

Ważne jest, aby przed rozpoczęciem lub kontynuacją intensywnych ćwiczeń fizycznych, zwłaszcza po rozpoczęciu terapii Bisocardem, skonsultować się z lekarzem w tej sprawie. Specjalista, znający Pana stan zdrowia oraz historię leczenia, będzie miał możliwość ocenić okoliczności i dostosować zalecenia dotyczące aktywności fizycznej do Pana sytuacji, biorąc pod uwagę odpowiedź organizmu na leczenie.

Proszę również pamiętać, aby podczas ćwiczeń obserwować reakcje swojego ciała, zwłaszcza jeśli pojawią się nowe nietypowe objawy, takie jak nadmierne zmęczenie, zawroty głowy, trudności z oddychaniem czy uczucie osłabienia. W takim przypadku należy przerwać ćwiczenia i skonsultować się z lekarzem.

Ponadto, warto zwrócić uwagę na zalecenia dotyczące stylu życia, które mogą wspomagać leczenie nadciśnienia, takie jak zdrowa dieta, unikanie nadmiernego spożycia alkoholu i utrzymanie odpowiedniej masy ciała. Mając na uwadze długoterminowy charakter leczenia bisoprololem (substancja czynna zawarta w Bisocardzie), ważne jest, aby kontynuować przyjmowanie specyfiku zgodnie z zaleceniami lekarza, również przy dobrym samopoczuciu. Nagłe przerwanie leczenia może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia.

Zachęcam również do pogłębienia wiedzy poprzez artykuły:

https://portal.abczdrowie.pl/bisoprolol

https://portal.abczdrowie.pl/bisocard-sklad-dzialanie-wskazania-przeciwwskazania-dawkowanie-skutki-uboczne

Mam nadzieję, że te informacje pomogą Panu w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących aktywności fizycznej. Życzę powodzenia i dobrego zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.