Czy stres mógł się przyczynić do opóźnienia miesiączki?

Witam do stosunku z moim chłopakiem doszło z 18 na 19 września nie mamy jednak pewności ze coś nie wyciekło chociaż był to krótki stosunek. Po dwóch tygodniach od zbliżenia 1 września zrobiłam test ciążowy. Wynik okazał się być negatywny. Planowo powinnam dostać miesiączkę 7 września zostałam ją dwa dni wcześniej 5 września. Była trochę łagodniejsza niż zazwyczaj ale za to o jeden dzień dłuższa. Jakiś tydzień temu 25 września bardzo zle się czułam było mi niedobrze, kręciło mi się w głowie, bolała mnie głowa, zrobiłam test ciążowy wynik wyszedł negatywny na drugi dzień 26 września powtórzyłam test również wynik negatywny. Aktualnie jest 5 października z moich obliczeń miesiączka w tym tygodniu przypada na 3 października a dotąd nic nie ma. Stresuje się bardzo faktem ze mogę być w ciąży. Czy jest prawdopodobieństwo ze w niej jestem pomimo tych 3 negatywnych wyników ? Czy moja miesiączka spóźnia się właśnie przez stres ? Proszę o odpowiedz...

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nic nie wskazuje na to, by miała Pani powody do obaw o ciążę – potwierdzają to zarówno testy ciążowe, jak i menstruacja w poprzednim cyklu. Zmiany w długości krwawienia czy jego obfitości nie są symptomem ciąży, a naturalną reakcją organizmu np. na niewielkie zaburzenia hormonalne i zdarzają się każdej kobiecie. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-miesiaczkowania.

Jeżeli okres spóźnia się kilka dni, ale ciąża została wykluczona, to faktycznie można brać pod uwagę stres jako czynnik wpływający negatywnie na cykl menstruacyjny. Ponadto zmiana dieta czy infekcje mogą powodować zaburzenia hormonalne, które prowadzą do braku miesiączki. Myślę, że może Pani poczekać jeszcze kilka dni na pojawienie się krwawienia, a jeżeli to nie nastąpi – warto skonsultować się z ginekologiem. Ciąża to nie jedyny powód braku menstruacji – może za tym stać szereg zaburzeń, a nawet schorzeń w obrębie narządu rodnego.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyspieszyc-okres.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.