Czy te dolegliwości mogą mieć związek z grypą żołądkową?

Witam 6 grudnia miałem jakby grypę jelitową. Czyściło mnie i wymiotowałem do tego gorączka 38 stopni. Teraz od tego momentu odczuwam ucisk w żołądku i lekkie pieczenie. Do tego dochodzą mdłości i lekkie zawroty głowy. Czy możliwe, że to co wywołało tą jakby grypę jelitową dalej mnie męczyło po takim czasie? czy jednak to może być coś innego ? Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 36 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Opisane przez Pana dolegliwości takie jak gorączka, ucisk w żołądku czy mdłości mogły wskazywać na grypę żołądkową, która zazwyczaj ma

nagły przebieg i może pojawić się nawet w ciągu kilkunastu godzin od momentu zakażenia. Z kolei czas trwania tej choroby to przeważnie kwestia indywidualna. Jeden organizm może poradzić sobie z nią w ciągu kilku dni, w przypadku innego – czas ten może wynosić nawet 10 dni. Zwykle takie schorzenie powinno ustąpić po tygodniu.

Grypa żołądkowa to prawdziwa rewolucja dla układu pokarmowego, który po przebyciu tej choroby może być znacznie osłabiony. Aby szybko dojść do siebie, ważne jest, aby trzymać się kilu zasad. Przede wszystkim po przebyciu tzw. „jelitówki” nie należy obciążać żołądka ciężkimi potrawami. Najlepiej sięgać najpierw po lekkie, niewielkie posiłki i stopniowo rozszerzać dietę, aby w końcu powrócić do normalnego odżywiania. Należy także pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu oraz spożywaniu naturalnych probiotyków, które pomagają w szybkim odbudowaniu flory bakteryjnej jelit po przebytej chorobie. Jeżeli dolegliwości nadal będą się utrzymywać, proszę nie zwlekać z wizytą u lekarza. W takim przypadku najlepiej udać się do lekarza rodzinnego lub gastrologa, aby wykonać dodatkową diagnostykę i wykluczyć inne choroby układu pokarmowego.

Warto też przeczytać odpowiedzi ekspertów serwisu na inne pytania o zbliżonej tematyce: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-brzucha-po-jelitowce

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-stosowac-po-grypie-zoladkowej

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moje-dolegliwosci-wskazuja-na-powiklania-po-grypie-zoladkowej

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moje-dolegliwosci-moga-byc-powiklaniem-po-grypie-zoladkowej

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.