Czy ten guzek i afta mogą mieć ze sobą coś wspólnego?

Witam. Pod rzuchwa wyczułam guzek jest ruchomy pod palcami oraz boli przy dotyku. Wcześniej zrobiła mi się afta na policzku. Czy to może mieć coś ze sobą wspólnego? Czy to może być coś groźnego np nowotwór?
KOBIETA, 29 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

jedną z możliwych przyczyn Pana dolegliwości może być powiększenie węzłów chłonnych, które są częścią układu odpornościowego organizmu i często powiększają się w odpowiedzi na infekcję lub stan zapalny. Mogłoby to wyjaśniać pojawienie się aft na policzku. W takim przypadku guzek zwykle nie jest bolesny, ale czasami może być wrażliwy na dotyk.

Inną przyczyną może być ropień w obrębie zęba lub dziąsła. W tej sytuacji guzek zwykle jest bardzo bolesny i może powodować obrzęk w obrębie twarzy.

Jeśli ma Pan wątpliwości zawsze zalecamy udanie się do lekarza, który będzie w stanie przeprowadzić badanie i postawić trafną diagnozę. W niektórych przypadkach może być konieczne wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych, takich jak USG, aby wykluczyć poważniejsze schorzenia.

Więcej informacji na podany temat znajdzie Pani w materiale, do którego odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.