Czy to alergia kontaktowa - jak wyleczyć?

Mam 31 lat, od trzech miesięcy występuje u mnie dziwna alergia. Na początku swędzenie powiek, po paru dniach zaczerwienienie górnych i dolnych powiek, potem przeszło na ok. pięć dni i wróciło z podwojoną siłą - obrzęk powiek i policzków, swędzenie i pieczenie nie do wytrzymania. Odczucia mniej więcej takie jak po ostrym przedawkowaniu słońca, a gdy już zaczyna to schodzić występuje pomarszczenie i łuszczenie się skóry. Poszłam do okulisty dostałam maść, tabletki i krople do oczu i przyniosło to bardzo dużą ulgę, ale tylko na chwilę, tym razem rozeszło się to na całą twarz i tak do tej pory. Cały czas z tym się męczę, obrzęki powiek są tak duże że prawie nie mogę otworzyć oczu. Fakt, że obecnie leczę się u dermatologa i jest lepiej, ale nie o to mi chodzi. Mam pytanie z jakiego powodu mogą być te objawy, nigdy nie byłam na nic uczulona ani nikt w rodzinie. Mam trzy koty w domu, jednego 13 lat, drugi jest 1 rok, trzeciego natomiast mam od 29 września, a alergia pierwszy raz pojawiła się 4 października. Nie wiem co mam myśleć, czy może być to od tego trzeciego kotka? Jest to kotek rosyjski niebieski, a tamte które są dłużej to zwykłe dachowce. Poza tym, od dawna nie zmieniałam żadnych kosmetyków w sensie na jakieś nowe firmy czy wynalazki ani środków chemicznych w domu. Pracuję 6 lat w tym samym miejscu - w sklepie z butami, tam też środki czystości wciąż te same. Lekarz dermatolog kazał mi dokładnie sprawdzać po czym, w jakiej sytuacji mi to wychodzi, ale bez skutku. Mogę tylko powiedzieć, że zazwyczaj rano budzę się z obrzękiem. Przed wystąpieniem objawów miałam taki ciężki życiowy silny stres. Nic innego nie było co mogłoby to spowodować. Dodam jeszczem, że była sytuacja, że z moimi kotami spędziłam (jakiś miesiąc temu) kilka dni bez przerwy i nic nie wystąpiło. Proszę mi pomóc w odnalezieniu przyczyny, będę bardzo wdzięczna za wskazówki w jaki sposób mam znaleźć tego winowajcę, bo nie mam już na to siły. Pozdrawiam, Kasia

Witam serdecznie!

Opisywane objawy rzeczywiście mogą wskazywać na zmiany alergiczne.
Jeżeli do tej pory nie udało się ustalić przyczyny dolegliwości, konieczna jest diagnostyka i wykonanie testów alergicznych w celu wykrycia alergenu. Podstawą leczenia jest bowiem eliminacja czynnika powodującego dolegliwości albo przynajmniej maksymalne ograniczenie ekspozycji. Jeżeli Pani nie wie co jest przyczyną, nie jest Pani w stanie unikać kontaktu z alergenem, a stosowane leczenie jest tylko objawowe.

Przyczyną objawów może być na prawdę wiele czynników, między innymi - kosmetyki, pożywienie, środki czystości, pyłki, stopy metali.

Zachęcam do wizyty u alergologa lub sprawdzenie czy u Pani dermatologa jest możliwość rozszerzenia diagnostyki.

Jeżeli chodzi o kontakt z kotami to jeżeli objawy się nie nasiliły, raczej nie powinno to być przyczyną problemów:).

Pozdrawiam