Czy to mogą być zaburzenia psychiczne?

Witam serdecznie. Kilka dni temu zostałem przewieziony do szpitala na oddział wewnętrzny w stanie upojenia alkoholowego po próbie samobójczej. (Okaleczenie przedramienia) po hospitalizacji zostałem skierowany na oddział psychiatryczny, gdzie Pani doktor wypisala mnie do domu twierdząc, że nie widzi podstaw do pozostawienia mnie na oddziale psychiatrycznym. Od dnia wczorajszego czuję się coraz gorzej (brak apetytu, chęci do zrobienia czegokolwiek, stany lękowe oraz napady płaczu, które pojawiają się bez powodu oraz brak chęci do życia bez Myśli samobójczych. Dodatkowo w nocy nie mogę spać, mam koszmary senne. Psychiatra zalecił leczenie odwykowe po weekendzie. Kompletnie nie wiem co się ze mną dzieje. Czy mogą to być zaburzenia psychiczne? Czy powinienem zgłosić się spowrotem do psychiatry? Dodam, że nigdy nie byłem leczony psychiatrycznie ani nie brałem żadnych leków. Pozdrawiam. Łukasz.

Dzień dobry, przede wszystkim patrząc na to, co się stało, warto zapytać o klika rzeczy:

Dlaczego był Pan w stanie upojenia alkoholowego? Czy to jednorazowa sytuacja, czy może w taki sposób reguluje Pan emocje? Czy jest Pan uzależniony od alkoholu?

Dlaczego podjął Pan próbę samobójczą? Czy to, w jakich warunkach Pan żyje, doprowadziło Pana do takiej decyzji, czy pojawił się nagły kryzys emocjonalny, życiowy?

Te objawy, o których Pan pisze: "brak apetytu, chęci do zrobienia czegokolwiek, stany lękowe oraz napady płaczu, które pojawiają się bez powodu oraz brak chęci do życia bez myśli samobójczych" - myśli Pan, że takie stany rzeczywiście pojawiają się bez powodu w naszym życiu, czy może w ten sposób nasz organizm mówi nam, że coś dzieje się nie tak, że trudno nam znieść życie takim, jakie jest teraz?

To ważne pytania, które warto sobie zadać i wraz z psychoterapeutą popracować nad sobą, by Pana życie nie skłaniało do takich decyzji.

Pozdrawiam, Tomasz Kościelny, psychoterapeuta psychodynamiczny. Pracuje indywidualnie, z parami, małżeństwami i grupami w gabinetach w Warszawie oraz poprzez Skype, https://tomaszkoscielny.pl, e-mail: tkoscielny@interia.pl, tel. 692 13 99 40.