Czy to może być ciąża mimo zażycia tabletki po?

Cześć, 8 dni temu doszło u mnie do stosunku bez zabezpieczenia i w 9 godzinie od stosunku zażyłam tabletkę DZIEŃ PO i dziś w nocy około 05:00 dostałam bardzo obfitego krwawienia z dróg rodnych. Jest mi nie dobrze, moje piersi trochę bolą, zaokrągliły się, mam bóle podbrzusza, jestem ostatnio bardziej rozdrażniona. Czy to może być ciąża, mimo zażycia tabletki DZIEŃ PO?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zarówno zażycie pigułki przed upływem 12 godzin od stosunku, jak i prawidłowe wchłonięcie się tabletki „po” (czyli brak wymiotów lub gwałtownej biegunki po zażyciu tabletki antykoncepcji awaryjnej) każe domniemywać, że ciążę można wykluczyć.

Prawdopodobieństwo zapłodnienia mimo pigułki dzień „po” jest znikome, choć nie sposób go wykluczyć – skuteczność każdego z preparatów tego typu wynosi 97-99%. Dolegliwości, które Pani wskazuje, mogą być reakcją organizmu na potężną dawkę hormonu steroidowego i zazwyczaj ustępują w krótkim czasie.

Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-antykoncepcji-po-stosunku.

Nie świadczą o nieskuteczności tabletki, niemniej wskazane jest wykonanie testu ciążowego po upływie minimum 14 dni (a najlepiej w dniu planowanej miesiączki) od stosunku. Proszę również pamiętać, że może dojść do rozregulowania cyklu miesiączkowego, co będzie skutkować np. opóźnieniem menstruacji.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-awaryjna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.