Jakie może być prawdopodobieństwo że jednak dojdzie do zapłodnienia?

Witam. Zwracam się z pewnym problemem. Kochałam się z chłopakiem w dni płodne, pękła nam prezerwatywa, tabletke po 'ella one' wzięłam po 12h. W ten sam dzień wieczorem znowu pękła nam prezerwatywa i chłopak skończył we mnie. Byłam przerażona, dostałam e-recepte od ręki i rano pobiegłam do apteki po ellaone, zażyłam tabletkę po 11-12 godzinach od stosunku. Wiem, że 2 tabletki "po" w takim krótkim odstępie czasu bardzo źle wpływają na organizm, ale w tamtej chwili nawet o tym nie myślałam tylko wzięłam tabletkę bez dłuższego namysłu. Jakie może być prawdopodobieństwo że jednak do zapłodnienia dojdzie? Dodam, że czuję się w porządku, jedynie śluz jest lepki i gęsty.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno ocenić ryzyko zapłodnienia w tym wypadku, jednak, jak deklaruje producent tabletki antykoncepcji awaryjnej, skuteczność pigułki, w razie zażycia jej przed upływem 24 godzin od stosunku, sięga 98-99%.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-wyglada-antykoncepcja-po-stosunku.

Proszę jednak pamiętać, że tabletki 72h po zawierające octan uliprystalu lub lewonorgestrelu mają na celu zahamowanie lub opóźnienie owulacji, ale ponieważ dzieje się to kosztem przyjęcia dużej dawki hormonu steroidowego, reakcje organizmu mogą być różne. Należy więc liczyć się z szeregiem działań niepożądanych, wśród których można wymienić także dużą ilość wydzieliny pochwowej – nie oznacza to, że tabletka nie zadziałała właściwie. Warto również wiedzieć, że tak duża dawka, jaką Pani przyjęła (zakłada się, że w ciągu jednego cyklu można przyjąć tylko jednokrotnie zastosować tę metodę zapobiegania ciąży), może wpłynąć negatywnie na cykl miesiączkowy i spowodować jego rozregulowanie.

Jeśli więc menstruacja nie pojawi się w terminie, nie ma powodu do obaw, choć warto kontrolnie wykonać test ciążowy.

Więcej informacji na temat pigułek antykoncepcji awaryjnej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-antykoncepcji-po-stosunku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.