Czy to może być przyczyna braku pojawienia się miesiączki?

Witam, biorę duphaston na wywołanie miesiączki, brałam 10dni. Minęło juz 3 tygodnie od odstawienia leku a miesiączki nadal nie dostałam. Choruje tez na anoreksje, czy to może być powód dla którego nawet po duphastonie ta miesiączka się nie pojawiła?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Duphaston to lek zawierający dydrogesteron, czyli syntetyczny hormon imitujący progesteron – żeński hormon płciowy. Stosuje się go w przypadku niedoboru tego hormonu, wskutek czego pojawiają się problemy z utrzymaniem ciąży lub właśnie cyklem miesiączkowym. Więcej o hormonie w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/duphaston-wskazania-dzialanie-dawkowanie.

W przypadku zastosowania leku w celu wywołania menstruacji krwawienie powinno wystąpić po kilku dniach od wzięcia ostatniej tabletki, najpóźniej 2 tygodnie po zakończeniu leczenia. Jeżeli tak się nie stało, powinna Pani zgłosić się do ginekologa. Zaburzenia hormonalne wynikające np. z choroby, w tym wypadku anoreksji, są możliwym powodem, dla którego doszło do zatrzymania cyklu menstruacyjnego.

Anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny, prowadzi do szeregu poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Najbardziej powszechne są zaburzenia hormonalne – wtórny brak miesiączki występuje u ok. 25% kobiet, u których nawet jeszcze nie została zdiagnozowana anoreksja. Zatem można powiedzieć, że brak krwawienia może być pierwszym sygnałem choroby. Przyczyną amenorrhea (braku menstruacji) są zaburzenia na osi podwzgórze-przysadka-jajniki, wynikające z niedoboru leptyny. To bardzo ważny hormon, wydzielany przez komórki tłuszczowe. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/leptyna.

Reasumując, powinna Pani niezwłocznie zgłosić się do ginekologa oraz leczyć anoreksję, by przywrócić równowagę hormonalną pozwalającą na powrócenie menstruacji. Więcej o zaburzeniach miesiączkowania w przebiegu jadłowstrętu w naszym artykule: https://zywienie.abczdrowie.pl/brak-miesiaczki-anoreksja.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.