Czy to może być przyczyną spóźniania okresu?

Współżyje regularnie z partnerką. Używamy zawsze zabezpieczenia (prezerwatywy),wytrysk jest poza pochwą. Dziewczyna ma ostatnio nieregularne od 3mc, przesuną się o około 2 tyg. Powinna go mieć 19.12 jest 24.12 i nadal nic. Ostatnio miała problemy ze snem(przez niecałe 2tyg) zasypiała nad ranem a wstawała 3-4h późnej. Dodam też że waży 47kg/169cm i je nie więcej niż 4 razy dziennie małe posiłki (niby jej to wystarcza) czy to może być przyczyną spóźniania się okresu? Czy może jednak ciąża...?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli stosują Państwo zabezpieczenie w postaci prezerwatywy, a do ejakulacji dochodzi poza drogami rodnymi partnerki, to zapłodnienie jest wykluczone. Oczywiście stuprocentową pewność może dać tylko wykonanie testu ciążowego, do czego zachęcam, jeżeli mają Państwo wątpliwości.

Być może pomocny okaże się ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-wykonac-test-ciazowy-wskazowki-wynik-rodzaje-i-ceny-testow.

Natomiast powodów spóźniania się okresu czy też zaburzeń cyklu różnego rodzaju może być wiele i bez badań nie sposób wskazać jednej, konkretnej przyczyny. Do najczęstszych powodów zaburzeń cyklu menstruacyjnego można zaliczyć stres, ale także za małą podaż kalorii, a w konsekwencji za niski poziom tkanki tłuszczowej.

Zachęcam do lektury materiału dostępnego pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/nieregularny-okres-przyczyny-zaburzenia-cyklu-leczenie.

Sugeruję wizytę u ginekologa bądź ginekologa-endokrynologa, jeżeli miesiączka notorycznie się spóźnia. Poza badaniem palpacyjnym może być wskazane USG TV czy badania hormonalne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.