Jakie są przyczyny braku okresu u partnerki?

Witam. Doszło do współżycia z partnerka podczas dni niepłodnych. Stosunek był przerywany w prezerwatywie. Prezerwatywa została sprawdzona pod względem pęknięć i przekuć. Była cała bez uszkodzeń. Partnerce opuznia się okres 10 dni. Wykonany został 5 dnia spóźnienia test negatywny do godziny 12 w południe. Jakie są przyczyny braku okresu i czy jest ryzyko ciąży. Dodam że partnerka nie bierze leków, jest normalnej postury.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nic nie wskazuje na to, by było jakiekolwiek ryzyko ciąży – potwierdza to zarówno negatywny wynik testu ciążowego, jak i charakter Państwa zbliżeń, to jest w prezerwatywie i z ejakulacją poza pochwą.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/prawdopodobienstwo-ciazy.

Brak okresu nie ma zatem związku z ciążą, co więcej – opóźniająca się miesiączka jest bardzo częstym zaburzeniem, które może wskazywać na niewielkie nawet wahania hormonalne. Mogą być związane z infekcją, stresem, choć niekiedy wskazują na zaburzenia pracy tarczycy, hiperprolaktynemię, nadmierną utratę masy ciała czy szereg schorzeń ginekologicznych.

Tutaj znajdzie Pan więcej szczegółów: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu.

Jeżeli miesiączka nie pojawi się w najbliższych dnia, a długość cyklu przekroczy 42-45 dni, wówczas konieczna będzie wizyta u ginekologa oraz wykonanie badań – w tym USG TV – w celu ustalenia źródła zaburzeń. Ginekolog może również zadecydować o konieczności farmakologicznego przywrócenia miesiączki lub skierować Pana partnerkę na badania hormonalne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.