Czy to może być wczesna faza SM?

Dzień dobry, ostatnio mam bóle głowy, głownie czoło, zawroty, uczucie "odrealnienia", nadwrażliwość na światło i duszność w klatce piersiowej. Pojawiają się drętwienia i mrowienia w buzi, twarzy i stóp, czasem mam wrażenie jakby wzdłuż kręgosłupa szły mrówki. Lekarz podejrzewał SM, nerwica została wykluczona przez dwóch specjalistów, został zrobiony MR głowy z kontrastem. Wynik: torbiel szysyznki o średnicy 7 mm i poszerzenie przestrzeni płynowych okołonaczyniowych Robina-Wirchowa w dolnej części jądra soczewkowatego. Czy torbiel może wpływać na dolegliwości? Czy poszerzenie przestrzeni może wskazywać na wczesną fazę SM? Dziękuję za poświęcony czas i pomoc.

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Torbiel może być powodem dolegliwości. Samo poszerzenie przestrzeni płynowych nie uprawnia do rozpoznania SM. Pozdrawiam.