Czy to możliwe że działania niepożądane w wyniku brania tych tabletek wystąpiły dopiero teraz?

Witam, od pół roku zażywam antykoncepcję Artilla, w ostatnim tygodniu dostałam nagłych stanów depresyjnych, wahania nastroju, w ciągu kilku dni stopniowo malały. Na początku brania tabletek nie było takich sytuacji. Ciążę wykluczyłam, czy to możliwe że działania nieporządane w wyniku brania tych tabletek wystąpiły dopiero teraz?

Witam,

Zdecydowanie jest to możliwe, choć oczywiście jest to kwestia indywidualna każdej osoby, także właściwego/ niewłaściwego dobrania leków. Wśród skutków niepożądanych antykoncepcji hormonalnej - na ulotce leków powinna być ta informacja zamieszczona.
Początkowe skutki uboczne stosowania tabletek antykoncepcyjnych zazwyczaj dotyczą niedogodności natury fizjologicznej.
Jeśli chodzi o działania niepożądane brania tabletek antykoncepcyjnych "na dłuższą metę", zdaje się, że okres pół roku jest wystarczającym czasem, aby doświadczyć psychologicznych konsekwencji. Niektóre kobiety już po pierwszym miesiącu odczuwają "wprowadzenie w sztuczny psychiczny stan" (jak to określają pacjentki). Czasem wymaga to zwyczajnie zmiany leków, a czasem przyjrzeniu się, co takiego wydarzyło się w ostatnim czasie, że ten nastrój mógł się pogorszyć, skoro przez pół roku nie było działania niepożądanego.
Wszystko oczywiście powiązane jest z pracą hormonów, którymi tabletki sterują, jednakże zastanowiłabym się czy nie ma jeszcze innych przyczyn, które mogłyby spowodować ten spadek samopoczucia; utratę równowagi a antykoncepcja hormonalna może dodatkowo nie sprzyjać samopoczuciu, ale nie stanowić bezpośredniego powodu.

Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek