Czy torbielogruczolak śluzowy lub IPNM typu 2 oznacza nowotwór złośliwy?

Witam. Czy jeżeli w badaniu eus napisano, że w głowie trzustki znajduje się torbielogruczolak śluzowy lub IPNM typu 2 to oznacza to nowotwór złośliwy? Wskaźnik CEA (z płynu, nie z krwi) wzrósł ze 159 (poprzedni eus) do 384. Ponadto wskazano dodatni objaw struny oraz zwloknienia w głowie trzustki. Glukoza z płynu 40.

Lek. Paweł Szadkowski

Zarówno torbielakogruczolak śluzowy, jak i wewnątrzprzewodowy
brodawkowaty nowotwór śluzowy (IPNM) są zmianami łagodnymi.