Czy wymienione objawy mogą świadczyć o autyzmie?

Witam!

Mam 2-letniego syna. Jego zachowania są dla mnie niepokojące np.: bawi się tylko autkami skupiając uwagę tylko na kręcących się kółkach. Gdy wychodzimy na spacer biegnie przed siebie nie oglądając się za siebie i reagując gdy go wołamy. Na placu zabaw nie bawi się z dziećmi, nie wykonuje poleceń typu przynieś czy podaj. Ze złości wali głową w podłogę. Jego mowa bogata jest tylko w kilka pojedynczych słów. Ma również dobre cechy np. gdy płaczę potrafi podejść i mnie przytulić, choć staram się nie pokazywać złych emocji przy nim. Ostatnio znaleźliśmy zabawę rzucania małą piłką do siebie potrafi nawet nóżką kopnąć ja w moją stronę. Ta zabawa potrafi trwać nawet 5 minut, co dla mnie i dla niego to bardzo dużo.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Dziękujemy za zadanie pytania.

Autyzm wczesnodziecięcy jest to skomplikowany zespół upośledzenia rozwoju, w którym istotną rolę odgrywa funkcjonowanie mózgu. Jest to choroba neurologiczna, wśród typowych cech są problemy z komunikacją uczuć i związkami społecznymi. Występują również kłopoty z integracją wrażeń zmysłowych. W typowych przypadkach pojawia się w pierwszych trzech latach życia. Ocenia się, że występuje u około 2 do 6 na 1000 osób, przy czym jest cztery razy częstszy u mężczyzn niż u kobiet.

Obecnie autyzm może być leczony farmakologicznie i behawioralnie. Wczesna diagnoza i działanie są niezbędne w celu zapewnienia jak najlepszego rozwoju dziecka.

Uważa się powszechnie, że nie jest możliwe stworzenie w pełni działającego leku, bo na autyzm wpływają cechy mózgu determinowane na bardzo wczesnym etapie rozwoju.

Objawy autyzmu wg Leo Kannera:
- autystyczna izolacja
- przymus stałości otoczenia
- niezdolność do interakcji społecznych
- stereotypowe, powtarzające się czynności
- zaburzenia mowy (echolalia, odwracanie zaimków) lub całkowity brak mowy
- łatwość mechanicznego zapamiętywania

Autyzm dziecięcy:
- nie gaworzy, nie wskazuje, nie wykonuje świadomych gestów po pierwszym roku życia
- nie mówi ani jednego słowa w wieku 16 miesięcy
- nie składa słów w pary w wieku 2 lat
- nie reaguje na imię
- traci zdolności językowe lub społeczne

Inne objawy:
- słaby kontakt wzrokowy
- nie potrafi się bawić zabawkami
- nadmiernie porządkuje zabawki lub inne przedmioty
- jest przywiązane do jednej zabawki lub przedmiotu
- nie uśmiecha się
- czasem wydaje się upośledzone słuchowo lub w Zespole Aspergera wyostrzony zmysł słuchu
- urojenia
- omamy

Rodzice zazwyczaj jako pierwsi zauważają odbiegające od normy zachowania u ich dzieci. Wprowadzenie leczenia z opóźnieniem może wpłynąć na jego długoterminowe efekty i dlatego następujące oznaki powinny zostać poddane ocenie przez specjalistę.

W tym momencie z pomocną dłonią przychodzą specjalistyczne ośrodki autystyczne. Jeśli nurtujący Panią problem dotyczy bardziej szczegółowych informacji, bardzo prosimy o udanie się do lekarza w celu uzyskania porady i pomocy.

Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Myślę, że najlepszym rozwiązaniem będzie spotkanie z psychologiem, który oceni poziom funkcjonowania dziecka.
Pozdrawiam AM