Czy wynik APTT może zwiastować udar?

Dzień dobry, Bardzo proszę o informację ,czy wynik APTT 39,3 może grozić udarem przy "skaczącym " ciśnieniu.Jestem nisko ciśnieniowcem -najlepiej czuję się przy ciśnieniu 100/60 Od sierpnia 2017 bardzo często skacze mi ciśnienie nawet do 190/96/108 ;162/88/86, 168/92/88 to takie najwyższe najczęściej do 140/88/82.Zawsze wtedy pojawia się silny ból głowy-lewa strona od czubka głowy aż po szyję.Mój lekarz stwierdził ostatnio ,że jest to wynik rzekomo przebytego 12 lat temu stresu związanego z chorobą nowotworową .Napisałam rzekomo bo to jest zdanie lekarza-ja do choroby podeszłam bardzo zdrowo i bezstresowo-innym trudno jest w uwierzyć ale ja to podejście otrzymałam z góry,bardzo w to wierzę. Proszę o informację co może mi grozić- np. udar ,wylew,zator??? Dziękuję za odpowiedź Dorota Butkiewicz

Nie podała Pani normy laboratorium.
Już samo nieleczone/ nieskutecznie leczone nadciśnienie tętnicze może być czynnikiem ryzyka udaru (niedokrwiennego i krwotocznego). Co do wyniku aptt - wskazana kontrola, może być to błąd. Niektóre leki mogą też wpływac na APTT.
Wskazana konsultacja z lekarzem rodzinnym.

Dzień Dobry Pani Doroto,

Rozumiem, ze jest Pani w stałym leczeniu i kontroli internistycznej, a skoro tak, to organizm Pani przy wsparciu farmakologicznym reguluje ciśnienie krwi.

Z mojej strony zachęcałabym Panią do skupienia się zdrowym stylu życia, poprzez regularną aktywność fizyczną, odpowiednie odżywianie, radzenie sobie ze stresem, suplementację i ośmiogodzinny regenerujący sen.

Podsumuję moją odpowiedź takim przesłaniem, którym tutaj chętnie się dzielę, że:
Ruch zastąpi niemal każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu...

Z przesłaniem dla Pani pomyślności i radości,
irema.mielnik.madej@gmail.com