Czy wynik testu ciążowego jest wiarygodny?

Dobry wieczór, spóźnia mi się okres, ostatni miałam 5 grudnia i do tej pory nie mam kolejnego. Dodam, że od zawsze miałam nieregularne cykle od 30 dni i wzwyż, czasami aż nawet do 45 dni. Lekarz powiedział, że jedynym sposobem na wyregulowanie mojego okresu jest branie tabletek hormonalnych. W grudniu uprawiałam z chłopakiem seks przerywany, ale tylko przez chwilę, zawsze wychodził ze mnie jakieś 10 minut przed dojściem, ale wiem - zawsze jest ryzyko. 14.01.2011 robiłam test ciążowy i pokazał jedną kreskę. Możliwe jest, abym była w ciąży? Czyżby test się pomylił? Dodatkowo w grudniu przeżywałam dużo bardzo stresujących sytuacji, które także zmuszały mnie do wielogodzinnych jazd autem i nadgodzin w pracy. Czy może mieć to wpływ na brak okresu?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Wytężony wysiłek fizyczny, stres, brak snu czy nawet sama podróż mogą przyczyniać się do zaburzenia cyklu płciowego, szczególnie, jeśli jest Pani na nie wrażliwa, o czym świadczą nieregularne miesiączki. Wynik testu ciążowego może być niemiarodajny, bo ma Pani nieregularne, długie cykle. Proszę go powtórzyć.

Stosunek przerywany nie jest dobrą metodą antykoncepcyjną, gdyż partner nigdy do końca nie kontroluje, czy i kiedy nasienie może dostać się do dróg rodnych kobiety.

Co do tabletek antykoncepcyjnych, to nie wyregulują one Pani cyklu, a raczej go zlikwidują. Przy braniu tabletek antykoncepcyjnych nie dochodzi do owulacji i prawdziwych miesiączek. Krwawienia są wywoływane sztucznie, okresowym zaprzestaniem przyjmowania tabletek. W rezultacie będzie miała Pani wrażenie posiadania regularnych cykli, ale zaprzestanie brania tabletek najprawdopodobniej doprowadzi Panią do punktu wyjścia. Jeśli wykluczy Pani ciążę, radzę udać się do dobrego ginekologa-endokrynologa, który zdiagnozuje przyczynę nieregularnych miesiączek, szczególnie jeśli planuje Pani w przyszłości zajście w ciążę.

Pozdrawiam serdecznie!