Czym grozi poszerzenie przestrzeni przymózgowych?

Witam! Mój mąż ma 38 lat. Podczas pracy stracił przytomność i trafił do szpitala, celem znalezienia przyczyny omdlenia. Miał zrobione EKG, które było prawidłowe. Pozostałe wyniki również. Lekarze podejrzewali krwawienie do obwodu, zlecili badanie TK. Chcieli również pobrać płyn mózgowo-rdzeniowy, na co mąż nie wyraził zgody. Mąż ma bardzo częste bóle głowy i gałek ocznych. Badanie dna oka prawidłowe. Opis: TK mózgowia wykazuje niedorozwój prawego płata czołowego z następowym poszerzeniem przymózgowych przestrzeni płytowych. Poza tym zmian w mózgowiu nie stwierdza się. Układ komorowy nieposzerzony. Chciałabym wiedzieć, czy jest to niebezpieczne i czym to może grozić? Pozdrawiam, Iwona
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Wnioskując z przytoczonego przez Panią opisu badania TK głowy wydaje się, że niedorozwój płata czołowego ma charakter wrodzony i nie wymaga interwencji. Z wiekiem u każdego pojawiają się zaniki (także zanik płata czołowego), które powodują ogólne pogorszenie funkcji poznawczych (tj. np. pamięci), a czasem też zaburzenia zachowania. Jednak jeśli u Pani męża ten niedorozwój płata czołowego występuje "od zawsze", to zapewne Pani mąż jest do niego dobrze przystosowany.

Bóle głowy natomiast mogą mieć różne przyczyny, nie tylko neurologiczne. Bóle gałek ocznych mogą wynikać np. z jaskry - może warto wykonać konsultację okulistyczną z pomiarem ciśnienia wewnątrzgałkowego. Poza tym bóle głowy mogą też wiązać się z problemami ogólnymi, takimi jak niskie lub wysokie ciśnienie tętnicze, anemia, stres, przemęczenie, palenie papierosów, brak snu.