Czym może być taka zmiana w okolicy odbytu?

Witam, kilka dni temu po oddaniu na prawdę dużego stolca wyskoczył mi twardy guzek przy odbycie. Pojawiło się swędzenie, ból i uczucie ciągnięcia. Przez 6 dni stosowalem maść proctohemolan, dwa razy dziennie po czym dolegliwości ustaliły. Niestety sam guzek pozostał. Z maści zrezygnowałem bo miałem wrażenie, ze jakby się nawilża i jest większy w porównaniu z dniem kiedy kremu nie używałem. Nie występuje krwawienia, jakieś sączenie widzieliny..nic. Podobno sytuację miałem od 12 lat temu. Nie mam otyłości jem w miarę zdrowo, mam wrażenie że to jednorazowe duże wydalenie było powodem tej dolegliwości. Może pytanie przy: czy to hemoroid czy jakiś zakrzep i kiedy się to wchłonie? I czym ewentualnie mogę sobie pomóc maści/ tabelki? Obecnie od 2 dni stosuje Dioheapan Max- 1 tab na dobe. Guzek po nocy jest jakby mniejszy i miękki..po wydaleniu robi się twardszy. Nie wiem czy ma to związek, ale ok miesiąca temu przeszedłem coivd, znacznie się odwodnilem i osłabiłem. 12 lat temu wystarczył proctohemolan, ale nie pamiętam ile to trwało.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

skoro problem występuje już 12 lat, to dobrze by było skonsultować tę zmianę z lekarzem.

Bardzo możliwe, że guzek przy odbycie jest hemoroidem. To bardzo częsta przypadłość, która może dotykać osoby w każdym wieku. Do pojawienia guzków krwawniczych przyczynia się siedzący tryb życia, stres, nieodpowiednia dieta, mała aktywność fizyczna czy też zbyt mała ilość płynów.

Na początkowym etapie pomocne mogą być leki dostępne w aptece bez recepty. Jeśli problem nie zniknie pomimo stosowania środków na hemoroidy, to proszę udać się do lekarza. W pierwszej kolejności może to być lekarz rodzinny.

Więcej na ten temat przeczytać można w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/kilka-sposobow-na-hemoroidy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.