Czym się różni nerwica lękowa od wegetatywnej?

Czym sie różni nerwica lękowa od wegetatywnej i hipochondrycznej?

Witam,

w nerwicy wegetatywnej główne objawy i dolegliwości nie są odczuwane jako lęk a zamieniane na różne objawy somatyczne (zaburzenia żołądkowo-jelitowe, kołatania serca i tachykardia, nadmierne pocenie i inne).
W nerwicy hipochondrycznej dominuje nieuzasadniony lęk o własne zdrowie często połączone z przekonaniem o poważnej chorobie somatycznej. Prowadzi to do dążenia do jej diagnozowania często u lekarzy różnych specjalności. Brak potwierdzenia choroby somatycznej nie przynosi rozwiania wątpliwości lub lęk ustępuje jedynie chwilowo, ponownie nawracając i prowadząc do skupienia uwagi na swoim stanie zdrowia.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl

Dzień dobry.

W przypadku nerwicy lękowej głównym objawem przeżywanym przez osobę nią dotkniętą jest lęk: o siebie, o innych, o to, że coś się stanie, lęk przed oceną. Bywa, że osoba, która doświadcza lęku nie potrafi wskazać, czego on dotyczy. Przeżywanemu lękowi mogą towarzyszyć objawy somatyczne takie jak drżenie rąk, pocenie się, problemy z oddychaniem, czy kołatanie serca.

W przypadku nerwicy wegetatywnej pod wpływem czynników psychicznych dochodzi do rozwinięcia zaburzeń somatycznych takich jak na przykład bóle żołądka, zaburzenia jelitowe, kłucie w sercu i to na tych objawach cierpiąca na nie osoba się koncentruje. Mogą im jednak towarzyszyć lęk, przygnębienie itp.

O nerwicy hipochondrycznej mówimy wtedy, gdy lęki danej osoby koncentrują się na obawach o swoje zdrowie i życie czy podejrzeniach chorowania na poważną chorobę somatyczną.

W przypadku każdego z wymienionych rodzajów nerwicy zalecaną formą leczenia jest psychoterapia.

Pozdrawiam,

Daniel Lipka
psycholog, psychoterapeuta
https://www.psychoterapiakompas.pl
https://www.psychoterapiakompas.pl/blog