Nerwica lękowa a choroba psychiczna

Witam. Mam 18 lat. Psycholog stwierdziła u mnie nerwicę lękową która powstała z depresji. Cierpię od około roku.Praktycznie codziennie mam ataki paniki. Podczas ataku jest mi duszno, serce wali jak oszalałe, nie mogę się na niczym skupić, uczucie "pływania" obrazu i zawrotów głowy. Bywają dni ,że wszystko jest w porządku i normalnie funkcjonuję. Bardzo boję się zachorowania na chorobę psychiczną, a w szczególności na schizofrenie. Od zdiagnozowania mnie przez psychologa (około 10 miesięcy temu) nie miewałem ataków paniki, po prostu byłem płaczliwy, zrezygnowany, czułem lęk ale nie było przyczyny. Od niedawna pojawiły się obawy o moje zdrowie. Czy od nerwicy lękowej można popaść w chorobę psychiczną? Z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam

Witam Pana,
Objawy, które Pan opisuje, w tym lęk o własne zdrowie
i życie często towarzyszą zaburzeniom lękowym, nerwicowym.
Prawdopodobnie stres lub jakieś przykre doświadczenia
z przeszłości wywołały u Pana bezpodstawny,
a jednak dla Pana zatrważający lęk.
Jednak zaburzenia lękowe nie zagrażają życiu, nie prowadzą
do schizofrenii, ale znacznie obniżają jakość życia, gdyż życie
z nerwicą lękową to ciągły lęk, udręka i nasilające się
dolegliwości fizyczne, np. bóle w klatce piersiowej,
duszności, kołatanie serca…, które jeszcze bardziej potęgują
ten paniczny lęk.
Natomiast koncentrowanie się nawet na niewielkich
dolegliwościach powoduje, że lęk o zdrowie i o własne życie
narasta i co raz trudniej go ujarzmić, a to może doprowadzić
do poważnych zaburzeń
Ponieważ lęk jest bardzo silny i często trudno powiązać go
z czymś, co go spowodowało, dlatego tak trudno rozpoznać,
zrozumieć i poradzić sobie z nim bez specjalisty.
Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć depresję i nerwicę lękową,
należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Dlatego zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Panu uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami lęków oraz ich konsekwencjami,
dzięki czemu odzyska Pan spokój i radość życia.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie
Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl