Diagnostyka w kierunku potworniaka

Witam,4miesiace temu mialam zdiagnozowane 2 torbiele 3 i 4 cm srednicy, jeden sie wchlonal po 5 dniach (primolut) nastepnie bralam 3 miesiace tabletki antykoncepcyjne. Niestety torbiel nie wchlonela sie, lekarz powtorzyl mi primolut oraz 3 miesiace tabletek anty. Jest to torbiel o gestej zawartosci, markery i badania wyszly dobre, czy powinnam wykonac inne badania, slyszalam, ze markery nie sa dokladnymi badaniami. Czy moze to byc potworniak, jakie badania robi sie aby wykryc potworniaka?DZIEKUJ

Potworniak / torbiel dermoidalna to rodzaj łagodnej torbieli jajnika. Podstawowym badaniem w celu określenia podejrzenia torbieli dermoidalnej jajnika jest usg z typowym dla takiej zmiany obrazem. Prawidłowe wyniki pospolitych markerów nowotworowych (jajnikowych) są typowe dla takiej zmiany. Leczenie hormonalne nie powoduje zniknięcia torbieli dermoidalnej. W zdecydowanej większości obraz usg jest na tyle charakterystyczny, że rozpoznanie po wycięciu jest takie samo, zgodne. Jest to jednak nieprawidłowa zmiana w jajniku i tylko jej wycięcie może spowodować postawienie ostatecznej diagnozy.