Dieta a zaburzenia miesiączkowania

Witam, mam 20 lat. Od dwóch tygodni spóźnia mi się okres. Nie zwracałam na to uwagi, ponieważ często mój okres jest nieregularny. Od 3tygodni się odchudzam. Wciągu 2tyg schudłam 8kg. Mój wzrost wynosi 163 i ważę 56kg. Zaczęłam się denerwować, czy to nie ciąża. Choć raczej ją wykluczam. Czy po wykonaniu testu, który wyjdzie negatywnie jest możliwe, że opóźnienie okresu jest spowodowane nieodpowiednią dietą i utratą kilogramów?

Witam. Pani BMI wskazuje, że ma Pani prawidłową masę ciała, a więc odchudzanie nie jest potrzebne. Ponadto 8 kg w ciągu dwóch tygodni to zdecydowanie zbyt szybkie tempo. Bezpieczne odchudzanie to ok. 0,5-1 kg tygodniowo. Zaburzenia miesiączkowania mogą być wywołane zbyt drastycznym obniżeniem kaloryczności diety i niedoborami składników odżywczych. Oprócz tego mogą się pojawić inne powikłania zdrowotne, dlatego proszę się zastanowić, czy warto ryzykować zdrowiem? Głodówka to nie jest dobre rozwiązanie, zwłaszcza, że zazwyczaj pojawia się po niej efekt jojo. Od strony dietetycznej radziłabym odżywiać się racjonalnie, zadbać o różnorodność posiłków, spożywać regularnie 5 posiłków dziennie, dużo warzyw i owoców, produkty zbożowe pełnoziarniste, nabiał, orzechy i pestki, nierafinowane oleje roślinne, jaja, chude mięso i ryby. Zapraszam na bloga ze zdrowymi przepisami www.zdrowapasja.blogspot.com. Pozdrawiam serdecznie.