Dlaczego 4-miesięczne niemowlę ma problemy ze snem?

Dzien dobry.Moja wnuczka ma jutro 4 miesiace.Urodzona przez vaccum.Niby zdrowa,wszystko dobrze ale nie spi.Gdy byla noworodkiem wiekszosc nocy nie spala.jak zasnela spala godz lub piltora.Corka przeszla na mleko modyfikowane.Myslala,ze cos pomoze.Niestety.Dzien wnuczki to pobudka,mleczko,zabawa i drzemka ,okolo 40minut I tak w kolko do wieczora.Okolo 19 kapiel chwilka przytulania mleko i zero spania.W ciagu nocy przesypia moze 5 godzin.budzi sie na jedzenie.Maluszek spi z corka w lozku ,poniewaz tata zrzekl sie praw i nie mieszkaja razem.Co wieczor zaczyna sie straszny placz,bez przyczyny,nagle.Powiedziala bym ,ze wrecz wrzeszczenie .Bardzo ciezka dziecko uspokoic nie pomaga tulenie noszenie itp.Corka ma 3 letniego psa amstafa.czest widze jak w dzien wnusia sie wzdryga gdy pies skoczy lub szczeka.Co moze byc przyczyna tak malej ilosci snu?dodam ,ze wiekszosc dnia gra u corki telewizor..Czy taki haos moze byc przyczyna klopotow?Czy moze wina bardzo dlugiego ciezkiego porodu?Dziekuje.
KOBIETA, 54 LAT 3 miesiące temu

Dzień dobry,

Przyczyn płaczu może być bardzo wiele.

Przede wszystkim dziecko po porodzie zabiegowym (vacuum) powinno być pod opieką fizjoterapeuty.

Warto również wybrać się do pediatry w celu wykluczenia możliwej infekcji.

Dobór mleka i ilość mleka jaką otrzymuje maleństwo,jest również istotna. Często bywa,że dziecko otrzymuje zbyt duża ilość mleka,co skutkuje ulewaniem,bólem brzuszka.

Należy skonsultować się z położną i pediatrą w kwestii doboru mieszanki.

Dziecka po posiłku nie należy od razu kłaść płasko, bo może to wywołać refluks, czyli cofanie się treści pokarmowej z żołądka,co może być przyczyną dyskomfortu u dziecka i niespokojnego snu.

Spanie razem z rodzicem wpływa różnie na dziecko. Niektóre dzieci śpią lepiej z rodzicami,ale są też takie,które lepiej śpią same.

W miejscu,w którym śpi dziecko powinna być odpowiednia temperatura,wentylacja. Odpowiednio dobrany materacyk, piżamka,zasłonięte okna.

Każdy dzień powinien być zaplanowany i rutynowy. Przed położeniem dziecka do łóżeczka należy je wyciszyć, ponieważ nadmiar bodźców utrudnia zasypianie. Włączony telewizor nie jest czymś dobrym dla rozwoju i snu małego dziecka. Tak małe dziecko nie jest przygotowane to tak wielu dźwięków,szybkich obrazów.

Niemowlęta w wieku 6 czy 7 miesięcy zaczynają ząbkować. Czasami ból związany ząbkowaniem pojawia się wcześniej.

To bardzo piękne,że interesuje się Pani swoim wnukiem i córka. Jest Pani dobra mamą i babcią.

Jeśli będzie miała Pani do mnie pytania,proszę pisać.

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska