Dlaczego jej syndrom opuszczonego gniazda staje się też moim problemem?

Moja mama nie radzi sobie z tym, że jestem dorosła. Mamy dobre kontakty, ale zaczyna mnie denerwować ze każda rozmowa kończy się jej płaczem, że tęskni, że czuje ze mnie traci. Jak jej delikatnie zasugerować ze mam tego dość i że wywołuje u mnie poczucie winy? Dlaczego jej syndrom opuszczonego gniazda staje się też moim problemem?

Witam,

"syndrom pustego gniazda" zwykle dotyka kobiety, matki, które nie potrafią się odnaleźć w nowej sytuacji, czują się niepotrzebne, wtedy manipulują emocjami, Pani mama, jest bardzo skupiona na Pani życiu, przejawia potrzebę kontroli.
Zalecałabym rozmowę z mamą, która pozwoli jej zrozumieć i zaakceptować dorosłość i samodzielność swojej córki (Pani). Trzeba uświadomić mamie, że odejście córki (Pani), to pewien etap w życiu, dziecko należy przystosować do życia, a nie ochronić przed życiem. mama może się skupić na swoich pasjach, np. podróże lub jeśli lubi to zwierzę - pies, kot.
Pozdrawiam serdecznie

Witam serdecznie,

Mama zachowuje się w taki sposób, który Panią denerwuje. Przerzuca swoimi reakcjami odpowiedzialność, którą Pani przejmuje i odczuwa poczucie winy. Zapewne miałyście silną więź, a mama nie może poradzić sobie z rozstaniem. Nie bez powodu Pani także nie postawiła do tej pory granicy. To jest bardzo trudne i czasem zabiera dużo czasu, ale warto o to zawalczyć, ponieważ będzie to miało wpływ na dalsze funkcjonowanie, zarówno indywidualne, jak i w relacjach z innymi.
Szuka Pani rady, odczuwając silne emocje, z którymi trudno sobie poradzić w pojedynkę. Tak samo ciężko jest naprowadzić na rozwiązanie osobę, poszukującą pomocy przez internet. Dlatego zachęcam do spotkania z psychologiem i ze względu na Pani miejsce zamieszkania, zachęcam do kontaktu.

Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA