Dlaczego mam taki poziom glukozy we krwi?

Dzień dobry. Otrzymałam wyniki badań krwi, które wykazały, że poziom glukozy wynosi 104. 7 mg/dl. Wszystkie pozostałe wyniki są w normie. Zawsze wyniki glukozy miałam w normie. Dodam, że nie mam żadnych objawów, które mogłyby wskazywać na cukrzycę. Czy ten wynik badania powinien mnie martwić? I jakie dalsze kroki powinnam podjąć?

Cukrzycę rozpoznajemy jeśli poziom glukozy na czczo jest równy lub wyższy niż 126 mg/dl. Jeśli poziom glukozy jest niższy, ale wyższy niż norma możemy myśleć wtedy o stanie przed cukrzycowym. Czasem warto wykonać krzywą glikemiczną , czyli badanie poziomu glukozy na czczo i 2 godziny po obciążeniu 75 g glukozy. Na pewno warto wykonywać okresowe badania poziomu glukozy. Najczęściej u ludzi młodych, jeśli nie mamy otyłości wystarczy jeść mniej kalorycznie, postarać się o wykluczenie z diety słodkości i zwiększyć regularną altywność fizyczną.