Dlaczego mam te nagłe biegunki i zawroty głowy?

Od dłuższego czasu borykam się z pewnymi objawami. Przy stresowych sytuacjach (lub czasem zwykłych codziennych) nagle robi mi się niedobrze, kręci mi się w głowie jest mi duszno i czasem mam nagłe biegunki. Mam wrażenie, że wszystko wokół mnie jest nierealne. Czasem te wszystkie objawy występują osobno a czasem razem. Czy są to ataki paniki? Dodam, że dzieje się tak gdy np. myślę o tym, że źle mogę się poczuć. Objawy ustępują zazwyczaj do 30 minut, często ustępują szybciej.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jak najbardziej opisane przez Panią objawy mogą wskazywać na ataki paniki.

Nagłe i silne uczucie nieuzasadnionego lęku jest trudne do opanowania. Towarzyszą mu objawy somatyczne, takie jak: trudności w oddychaniu, kołatanie serca, podwyższone ciśnienie krwi, przyspieszony oddech, nadmierna potliwość i ucisk w klatce piersiowej. Czasem mogą to też być dolegliwości żołądkowe oraz biegunki.

Osoba, która doznaje ataku paniki może chwilowo stracić kontakt z rzeczywistością – stąd u Pani uczucie odrealnienia. Przyczyną takich napadów są negatywne skojarzenia, traumatyczne przeżycia lub zaburzenia psychiczne. Często związane są one z zespołem lęku napadowego. Wówczas chory odczuwa nieustanny lęk, ponieważ boi się, że atak się powtórzy.

Powinna Pani udać się do psychoterapeuty, który pomoże Pani przepracować wydarzenia z przeszłości oraz nauczy radzić sobie w takich sytuacjach. Czasem konieczne jest przyjmowanie antydepresantów, lecz w pierwszej kolejności warto by było spróbować terapii oraz technik relaksacyjnych.

Więcej o atakach paniki przeczyta Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/atak-paniki-charakterystyka-przyczyny-objawy-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.