Dlaczego moje węzły chłonne są powiększone w kilku miejscach?

Witam Mam powiekszone wezly chlonne w kilki miejscach. Na zuchwie, na szyji po 2 stronach, nad uchem, za uchem, z tylu glowy oraz na pachwinie. Powiekszone wezly chlonne na zuchwie mialem jakies 2 miesiace temu bylem na usg i lekarz powiedzial ze lekko powiekszone i ze przejdzie. Wezly chlonne na pachwinie mam juz od bardzo dawna chyba od 8 miesiecy, na poczatku bolal ale teraz juz nie. I teraz powiekszyly mi sie pozostale. Lekarz przepisal mi jakies leki, po ich stosowaniu nic sie nie zmienilo. Czy te wezly moga byc grozne? Dodam ze ostatnio bylem przeziebiony, rosla mi 8 oraz mialem lekka angine. Nie gorączkuje nie czuje sie osłabiony nie boli mnie głowa ani nic. Prosze o odpowiedz.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

bardzo dobrze, że trafił Pan już do lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz zdążył już zastosować u Pana wstępne leczenie. Niestety nie przyniosło ono pożądanego skutku i węzły chłonne nie uległy zmniejszeniu. Takie zmiany w obrębie węzłów chłonnych mogą sugerować zmiany zapalne. U Pana są to zmiany dosyć mocno rozsiane po całym organizmie, bo dotyczą one zarówno żuchwy, szyi, uszu, tylnej okolicy głowy oraz pachwiny. Ponadto przechodził Pan w ostatnim czasie anginę oraz przeziębienie. W tej sytuacji jako, że minęło już trochę czasu to warto byłoby ponowić kontakt z lekarzem rodzinnym czy internistą. Zapewne w pierwszej kolejności należy u Pana wykonać badania ogólne w postaci morfologii krwi z rozmazem, OB lub CRP. Dodatkowo nie zaszkodzi wykonać analizy moczu, badań hormonalnych (TSH, FT3 lub FT4). Jeśli lekarz zaleci, to można także wykonać badanie USG węzłów chłonnych np. żuchwy czy pachwiny. Dzięki temu badaniu obrazowemu lekarz będzie miał możliwość podania wstępnej diagnozy. Jeśli te badania nie wyjdą najlepiej to możliwe, że konieczna będzie konsultacja z hematologiem, aby ewentualnie prowadzić dalszą diagnostykę. Na pewno trzeba mieć nadzieję, że te zmiany u Pana mają tylko charakter odczynowy/pozapalny.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych

https://portal.abczdrowie.pl/wezly-chlonne

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-metaboliczne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.