Dlaczego odczuwam kłucie jajników?

Spóźnia mi się okres tydzień, ciąża wykluczona robiłam dwa testy (już jak okres mi się spóźniał) i oba były negatywne. Kłują mnie jajniki, co może być przyczyną? Czy poczekać jeszcze czy iść do ginekologa?
KOBIETA, 21 LAT około miesiąca temu

Dobry wieczór.

Nic nie stoi na przeszkodzie aby z opisanymi objawami zgłosić się do lekarza ginekologa który na wizycie stacjonarnej będzie miał możliwość przeprowadzenia dokładnego wywiadu ale przede wszystkim wykonać badanie które pozwoli na odpowiedź na Pani odpowiedź a w razie potrzeby zleci odpowiednią diagnostykę.

Taka wizyta pozwoli na dokładną ocenę niż spekulacje co to może być.

Pozdrawiam

Mariusz Bek

Naturoterapeuta

Dietetyk

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Wspomina Pani o wykonaniu dwóch testów ciążowych, które pokazały negatywny wynik. Czasami warto jeszcze dla pewności wykonać badanie w laboratorium hormonu gonadotropina kosmówkowa, dzięki któremu można szybko potwierdzić ewentualne zapłodnienie. Nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać, chociaż zaleca się je zrobić z samego rana.

Jeżeli i to badanie wykluczy ciążę, warto udać się do ginekologa celem szerszej diagnostyki. Możliwe, że będzie konieczne wykonanie badania usg, aby sprawdzić stan narządów intymnych i wykryć ewentualne patologie.

Ból czy kłucie jajników to stan, który może mieć różne podłoże. Czasami taki objaw pojawia się przy PMS lub pod wpływem silnego stresu. Proszę zastanowić się, czy w ostatnim czasie nie była Pani przypadkiem narażona na jakieś trudniejsze sytuacje.

Jeżeli problem trwa od dłuższego czasu, a dodatku występują u Pani zaburzenia okresu, proszę nie zwlekać z wizytą u lekarza. Takie dolegliwości mogą bowiem wskazywać też na różne schorzenia o podłożu hormonalnym lub choroby narządów intymnych, np. endometriozę, zapalenie przydatków czy torbiele jajnika.

Warto też sprawdzić, jak na podobne pytania odpowiadają eksperci serwisu abcZdrowie.pl:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-okresu-i-klucie-jajnikow

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/klucie-w-jajnikach-a-ciaza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.