Dlaczego miewam takie kłucia w dole brzucha?

Dzień dobry, Co jakiś czas czuję kłucie w dole brzucha, parę razy dziennie. Kłucie przypomina wzdęcie lub kolkę. Nie jest to silny ból, raczej takie 2 lub 3 na dziesięć i bardzo szybko znika. Zazwyczaj zdarza się z prawej strony w podbrzuszu, lecz w innych miejscach też występował. Poza tymi przypadkami nic mnie tam nie boli, przy dotyku też nie. Czy mam się czym obawiać? Jestem kobietą przed trzydziestką, wypróżniam się normalnie, nie jestem w ciąży. Opisany problem zaczął się pare dni temu. Dziękuję za pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Opisany przez Panią ból może mieć bardzo różne podłoże. W tym przypadku proponujemy zacząć diagnostykę od lekarza medycyny rodzinnej lub internisty, który zleci Pani podstawowe badania, np. morfologię krwi oraz badania moczu i w razie potrzeby skieruje na dalsze specjalistyczne leczenie.

Kłucia w podbrzuszu mogą sugerować np. jakiś problem urologiczny. W takim przypadku wskazana byłaby konsultacja ze specjalistą urologii i wykonanie usg układu moczowego. Jednocześnie warto sprawdzić, czy te dolegliwości nie mają przypadkiem związku z jakimś schorzeniem narządów intymnych. Proponujemy więc dodatkowo wizytę u ginekologa. Jeżeli lekarze wykluczą problemy na tym tle być może konieczne będzie rozszerzenie diagnostyki o konsultację proktologiczną. Ból w tym obszarze może bowiem sugerować również schorzenia jelit. W takim przypadku wskazane byłoby wykonanie również kolonoskopii.

Szczegółowe konsultacje z lekarzami oraz wykonanie wszystkich badań powinny przynieść szybką diagnozę.

Tymczasem zachęcamy do przeczytania artykułu na portalu abcZdrowie.pl na temat tego typu dolegliwości:

https://portal.abczdrowie.pl/klucie-w-brzuchu-czy-to-zwiastun-choroby

Być może pomocne okażą się również odpowiedzi ekspertów naszego serwisu na pytania o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/silne-klucie-na-samym-dole-brzucha-i-problemy-z-wyproznianiem

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/klujacy-bol-po-prawej-stronie-w-dole-podbrzusza

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/klucie-w-dolnej-czesci-brzucha

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.