Czy polip w woreczku mógł sam zniknąć?

Dzień dobry, w ubiegłym roku podczas profilaktycznego badania usg wykryto w woreczku polip przyściennie 5 mm, lekarz zalecił kontrolę za rok. Podczas kontroli radiolog nie znalazł polipa. Czy jest to możliwe? Czy powinnam powtórzyć natychmiast badanie? Czy wystarczy profilaktyczne badanie za jakiś czas?

Lek. Paweł Szadkowski

Cytując artykuł medycyny praktycznej 'Autorzy doniesień z ostatnich lat również sygnalizują małą wiarygodność USG w rozpoznaniu polipa pęcherzyka żółciowego. Uogólniając, można powiedzieć, że PPŻ wykryte w USG w rzeczywistości potwierdzają się w około 75% przypadków.' Badanie USG nie ma 100% czułości w wykrywaniu tego typu zmian. Oparłbym się na aktualnym badaniu USG i nie martwił zbytnio, a tylko w miarę możliwości skonsultował z lekarzem prowadzącym co do dalszego postępowania.