Dlaczego te pleśniawki powracają?

Witam u mojego półrocznego syna ciagle pojawiaja sie plesniawki, juz próbowałam nystatyny, fioletu i rumianku nic nie pomaga. Jak moge sprawdzić dlaczgo one ciagle powracają? Czy jezeli odciagam moje mleko i na piersiach nie mam bialych nalotow a zjadam duzo slodkiego tez moze byc tego powodem ?

Redakcja abcZdrowie

Witam, za pleśniawki odpowiedzialne są grzyby Candida albicans. Zarazić się nimi może już noworodek, przechodząc przez drogi rodne matki, ponieważ drożdżaki te bytują również w pochwie. Inną drogą infekcji w przypadku niemowlęcia jest ssanie piersi kobiety cierpiącej z powodu drożdżaków – w przypadku podawania odciągniętego pokarmu należy pamiętać o higienie, jej brak może powodować ponowne przeniesienie drożdżaków z matki na dziecko. Więcej o pleśniawkach w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/plesniawki. Niestety pleśniawki pojawiają się i nawracają u dzieci, które mają osłabiony układ odpornościowy – np. z powodu częstego przyjmowania antybiotyków. Druga istotna kwestia to konieczność leczenia jednocześnie matki i dziecka właśnie z uwagi na wzajemne zarażanie się. Warto wiedzieć, że nie zawsze wykwity na piersiach są widoczne. Jeśli jednak matka nie jest nosicielem, wówczas podawanie kobiecego pokarmu nie wiąże się z żadnym ryzykiem, niezależnie od sposobu karmienia dziecka. Należy również pamiętać o odpowiednim przeprowadzeniu kuracji – leki trzeba stosować aż pleśniawki zupełnie ustąpią. Wspomagająco warto również zastosować preparat z witaminą C dla dzieci – warto już po zakończeniu kuracji preparatami antygrzybiczymi podawać witaminę, z uwagi na jej odczyn jest zabójcza dla Candida albicans. Oczywiście równie ważna jest dieta – należy odstawić lub ograniczyć słodycze, ponieważ cukier sprzyja namnażaniu się tych organizmów. Do diety swojej oraz dziecka może Pani wprowadzić probiotyki (w Pani przypadku również naturalne, zawarte w kefirze czy kiszonkach), by wzbogacić florę bakteryjną i poprawić odporność. Zachęcam również do zapoznania się z zasadami higieny jamy ustnej u dzieci, być może to Panią zainteresuje: https://portal.abczdrowie.pl/higiena-jamy-ustnej-niemowlat. Jeśli mimo tych działań, pleśniawki wciąż będą nawracać, sugeruję niezwłoczny kontakt w lekarzem, najlepiej w poradni immunologicznej, by zbadać ewentualne niedostatki odporności. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.