Do jakiego lekarza się udać, jeśli bardzo szybko chudnę?

Mam 55l. i od pół roku bardzo chudnę, kg na msc. Przy wzroście 172cm ważę już tylko 58 kg.. Wszyscy mi mówią ,że źle wygladam. Podstawowe badania krwi są w normie , krwi w kale i pasożytów nie ma. rtg płuc tez w normie, TSH norma..Jem jak zwykle, a waga spada. Szybko się męczę. Jakie badania mam jeszcze wykonać, do jakiego lekarza się udać, co zrobić ? Dziękuję za każda poradę , Jan

Lek. Paweł Szadkowski

Duża niezamierzona utrata masy ciał zawsze budzi niepokój onkologiczny. Diagnostyką powinien pokierować lekarz internista lub lekarz pierwszego kontaktu. Zależy ona od wywiadu i dominujących objawów (np. czy męczliwość występuje ciągle, czy podczas wysiłku, czy towarzyszy jej duszność, czy występują inne obj. ogólnoustrojowe jak nadmierne pocenie, podwyższona temp. ciała itd.). Warto wykonać dodatkowo: USG jamy brzusznej, EKG i (jeśli nie była wykonywana) to morfologia krwi z rozmazem ręcznym, OB, glukoza na czczo (utrata m.c. może czasem wynikać z cukrzycy). Kwalifikuje się pan również do programu profilaktyki raka jelita grubego i warto pomyśleć o wykonaniu kolonoskopii (nawet jeśli badania kału na krew utajoną są prawidłowe). Do rozważenia również gastroskopia.